Niekoniecznie każdy zakup jest tym udanym. Czasem decyzje podejmujemy zbyt pochopnie lub dopiero później orientujemy się, że produkt nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Szczególnie często zdarza się to podczas zakupów online, gdy nie możemy fizycznie sprawdzić jakości i wszystkich właściwości. Sprawdźmy więc, jakie masz prawa jako konsument w kwestii zwrotów.
W przypadku zakupów dokonanych w sklepie stacjonarnym prawo do zwrotu towaru zależy od polityki danego sprzedawcy. W Polsce brak jest ogólnego przepisu zobowiązującego sprzedawcę do przyjmowania zwrotów, o ile produkt nie posiada wad.
Wiele sklepów stacjonarnych, mimo braku ustawowego obowiązku, oferuje możliwość zwrotu towaru w określonym terminie. Zasady te są jednak uzależnione od dobrowolnej polityki sklepu, dlatego zaleca się szczegółowe zapoznanie z regulaminem, aby uniknąć niespodzianek.
W przypadku zakupów internetowych konsument ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od daty dostarczenia produktu, zgodnie z ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 27 i nast.). Nie jest wymagane podanie przyczyny zwrotu, jednak nie każdy zakupiony towar można zwrócić.
Prawo odstąpienia od umowy nie dotyczy:
Za produkt spersonalizowany uznaje się taki, który został wykonany według indywidualnych wskazówek klienta. Nie obejmuje to jednak przedmiotów, których specyfikacja została wybrana z dostępnych opcji, np. koloru czy rozmiaru w standardowym asortymencie sprzedawcy.
Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, konsument odpowiada za zmniejszenie wartości produktu, wynikające z korzystania z niego w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia jego charakteru, cech i funkcjonowania (art. 34 ust. 4). Oderwanie metki może wpływać na ocenę stanu produktu, jednak nie stanowi automatycznej podstawy do odmowy przyjęcia zwrotu.
Zgodnie z art. 33 ustawy o prawach konsumenta, sprzedawca ma obowiązek zwrócić koszty wysyłki w wysokości odpowiadającej najtańszej oferowanej opcji dostawy. Konsument ponosi natomiast koszty odesłania towaru, chyba że sprzedawca zobowiązał się je pokryć.
Prawo konsumenta do zwrotu zależy od miejsca zakupu oraz rodzaju produktu. Przy zakupach internetowych prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni jest ogólnie obowiązujące, z wyjątkiem między innymi towarów spersonalizowanych i szybko psujących się. W sklepach stacjonarnych zwrot towaru można zrealizować tylko na zasadach określonych przez sprzedawcę. Warto znać swoje prawa i korzystać z nich świadomie, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań!
Post Tags: